Menu
 
NARTY
 GDZIE NA NARTY
 Kalkulator narciarski
 TEL. GOPR 985
GÓRY SOWIE
 FAKTY
 MAPA
 FILMY
 GALERIA
 KAMERA
 MAPA TURYSTYCZNA
 POGODA
 SZLAKI TURYSTYCZNE
TURYSTYKA
 INFORMACJE
GMINY
 LINKI
STRONY TEMATYCZNE
 GÓRY SOWIE
 EULENGEBIRGE
REDAKCJA
 Statystyki
 Top 10
 KONTAKT
ARCHIWUM
 WSZYSTKIE
 SZUKAJ

 Szukaj
 

 Wsie/Osady: Bożków

Przejdź wstecz Bardzo duża wieś łańcuchowa ciągnąca się na dł. ok. 3,0km wzdłuż Bożkowskiego Potoku. Zajmuje niewielkie Obniżenie Bożkowa wcinające się pomiędzy pd. fragm. Wzgórz Włodzickich od zach., Garb Golińca w G. Bardzkich od wsch. i Garb Dzikowca od pn. Jej zabud. leżą na wys. ok. 320-390m.

W górnej części dol. Bożkowskiego Potoku zwęża się, jest bardziej stroma i zadrzewiona.
Wieś, szczególnie od pd., otaczają rozległe użytki rolne na dobrych glebach. Na wzniesieniach rosną niewielkie lasy. W pobliżu wsi jest leśn. Bożków.
W centrum wsi ciągnie się duży park pałacowy o pow. ok. 8,0ha, należący do najbardziej zadbanych na ziemi kłodzkiej. W parku zachowały się stare, pomnikowe drzewa.

B jest rozwijającą się wsią posiadającą stosunkowo bogate zaplecze handl.-usł. i infrastrukturę. Jest tu m.in. szkoła podst. i Zespół Szkół Rolniczych, poczta, ośr. zdr., przedszkole, restauracja, sklepy i zakł. usł. Przez wieś prowadzi lokalna szosa ze Świecka do Słupca, a równolegle do jej zabud. od wsch. biegnie główna szosa Nr 381 łącząca Wałbrzych z Kłodzkiem.

Do dziś zachował też liczny zespół zabytkowych obiektów różnego typu i o różnej wartości:

Kościół św Piotra i Pawła, obok stoi okazała późnobarokowa plebania. Najcenniejszym zabytkiem B. jest zespół parkowo-pałacowy złożony z szeregu obiektów, tworzący rozległe założenie w centrum wsi.
[ Wstecz ] [ Strona główna ]

 
Powiązane tematy :

Góry Sowie
Góry Sowie
Miejscowości Gór Sowich
Miejscowości Gór Sowich

Przepraszamy, komentarze dla tego artykułu są niedostępne.
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.10 sekund

Polecane strony :

Hurtownia Elektryczna Strzegom | Sklep narciarski | Komputery Swidnica | Hurtownia rowerowa Swidnica | Maszyny kamieniarskie Strzegom


<