Menu
 
NARTY
 GDZIE NA NARTY
 Kalkulator narciarski
 TEL. GOPR 985
GÓRY SOWIE
 FAKTY
 MAPA
 FILMY
 GALERIA
 KAMERA
 MAPA TURYSTYCZNA
 POGODA
 SZLAKI TURYSTYCZNE
TURYSTYKA
 INFORMACJE
GMINY
 LINKI
STRONY TEMATYCZNE
 GÓRY SOWIE
 EULENGEBIRGE
REDAKCJA
 Statystyki
 Top 10
 KONTAKT
ARCHIWUM
 WSZYSTKIE
 SZUKAJ

 Szukaj
 

 Szczyty Gór Sowich: Góra Marii

Przejdź wstecz
Szczyt 667 m w północnej części Gór Sowich. Wyrasta bardzo stromą kopką na zakończeniu krótkiego ramienia odchodzącego na wschód od Kokota.


Wznosi się w widłach Kłomnicy i Sowiego Potoku, płynącego przez Rościszów. Zbudowany z prekambryjskich paragnejsów i migmatytów praz gnejsów, opada ku wschodowi bardzo stromym zboczem, zwanym niekiedy Ścianą Samobójców. Wznoszą się tu okazałe skałki gnejsowe: Skały Rycerzy. Południowe i południowo-zachodnie zbocza Góry Marii powyżej szosy porozcinane są licznymi grzędami skalnymi, porozdzielanymi płytkimi żlebami.

Zbocza porasta las mieszany. Jest tu parking i miejsce odpoczynku u stóp okazałej skały Światowid. Poniżej serpentyny szosy znajdował się na Kłomnicy staw, na którym urządzona była fontanna, a wyżej próg niewielkiego wodospadu. Podobno około 1800 r na środku stawu stał pawilon z dużą salą.

Po lewej stronie na skałce skałce wysokości kilkunastu metrów ( zwanej niegdyś Górą Oliwną ), rzekomo odbity był ślad podkowy i stopy, a po drugiej stronie wizerunek św. Piotra. Związana była z nimi miejscowa legenda o walce św. Piotra z diabłem. Obecnie miejsce to jest prawie zupełnie zapomniane i nie znane turystom, chociaż znajduje się w łatwo dostępnym miejscu, ale też niewiele śladów świadczy o tej przeszłości. Ze stawu zachował się upust wody, reszta jest zdewastowana.

Doszło nawet do tego, że na niektórych mapach Góra Marii jest błędnie lokalizowana powyżej Kuźnicy jako kota 667, lub na południe od szosy jako kulminacja wydłużonego wzniesienia 684 m, oddzielającego Potoczek od Lasocina.
[ Wstecz ] [ Strona główna ]

 
Powiązane tematy :

Góry Sowie
Góry Sowie
Szlaki turystyczne
Szlaki turystyczne
Tajemnice Gór Sowich
Tajemnice Gór Sowich

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.13 sekund

Polecane strony :

Hurtownia Elektryczna Strzegom | Sklep narciarski | Komputery Swidnica | Hurtownia rowerowa Swidnica | Maszyny kamieniarskie Strzegom


<