Menu
 
NARTY
 GDZIE NA NARTY
 Kalkulator narciarski
 TEL. GOPR 985
GÓRY SOWIE
 FAKTY
 MAPA
 FILMY
 GALERIA
 KAMERA
 MAPA TURYSTYCZNA
 POGODA
 SZLAKI TURYSTYCZNE
TURYSTYKA
 INFORMACJE
GMINY
 LINKI
STRONY TEMATYCZNE
 GÓRY SOWIE
 EULENGEBIRGE
REDAKCJA
 Statystyki
 Top 10
 KONTAKT
ARCHIWUM
 WSZYSTKIE
 SZUKAJ

 Szukaj
 

 Szczyty Gór Sowich: Góra Szeroka

Przejdź wstecz
Rozległy szczyt 827 m w pd. części G. Sowich. Wyrasta na pd. od Przeł. Woliborskiej, ku której opada poprzez Zległe. Na pd. obniża się ku Przeł. pod Szeroką. Sz. stanowi zwornik dla bocz-nych grzbietów wydzielonych dol, potoków. Ku pn.--wsch., pomiędzy dol. Zamkowego Potoku i Tartacznego Potoku, ciągnie się ramię zakończone Zamkową. Prawie równolegle do niego, ale bar-dziej na wsch., ciągnie się ramię z Lisią i Karczemną, które wydzielają dol. Tartacznego Po-toku i Szklanego Potoku, a na wsch., pomiędzy dol. Szklanego Potoku i Bydlęcej, ciągnie się ramię z Pokrzywnikiem i wreszcie na pd.-wsch., pomiędzy dol. Bydlęcej i Piekielnicy, ramię ze Świnką.


  Wszystkie te ramiona tworzą gn: wsch. krawędź G. Sowich. Natomiast na pd.-zach. odbie-gają trzy ramiona: najkrótsze pd. pomiędzy dol. Zdziercy i Woliborki, zakończone Karwem; na pd.-zach. najdłuższe ramię pomiędzy dol. Woliborki a Piekielnicy z Garbcem i Golcem, a najbardziej na zach. odbiega od Zległego krótkie ramię z Czarcią Górą w widłach źródliskowych potoków Piekielnicy.

  Sz. jest zbud. z prekambryjskich paragnejsów i mig-matytów, w których tkwią drobne soczewki amfibolitów, serpentynitu, kwarcytu i barytu. Cały masyw porasta las bukowy i bukowo-świerkowy regla dol-nego.
Stara nazwa szczytu i części potoków spływających z jego zboczy wyraźnie wskazuje, że mogły tu być zlokalizowane jakieś huty lub kuźnice. Udokumen-towane jest tylko istnienie w 3 ćw. XVII w. niewiel-kiej huty szkła u stóp Czarciej Góry, związanej z majątkiem w Woliborzu


Notatka: Artykuł nadesłał RADOSZKA.[ Wstecz ] [ Strona główna ]

 
Powiązane tematy :

Góry Sowie
Góry Sowie
Informacje
Informacje
Narty w Górach Sowich
Narty w Górach Sowich

Przepraszamy, komentarze dla tego artykułu są niedostępne.
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.11 sekund

Polecane strony :

Hurtownia Elektryczna Strzegom | Sklep narciarski | Komputery Swidnica | Hurtownia rowerowa Swidnica | Maszyny kamieniarskie Strzegom


<