Menu
 
NARTY
 GDZIE NA NARTY
 Kalkulator narciarski
 TEL. GOPR 985
GÓRY SOWIE
 FAKTY
 MAPA
 FILMY
 GALERIA
 KAMERA
 MAPA TURYSTYCZNA
 POGODA
 SZLAKI TURYSTYCZNE
TURYSTYKA
 INFORMACJE
GMINY
 LINKI
STRONY TEMATYCZNE
 GÓRY SOWIE
 EULENGEBIRGE
REDAKCJA
 Statystyki
 Top 10
 KONTAKT
ARCHIWUM
 WSZYSTKIE
 SZUKAJ

 Szukaj
 

 Szczyty Gór Sowich: Ruda Góra

Przejdź wstecz
Dwuwierzchołkowy szczyt 516 i 511 m wyrastający w Obniżeniu Noworudzkim, zaliczany także do środkowej części Wzgórz Włodzickich. Stromymi zboczami góruje nad centrum a Nowej Rudy w zakolu ?Włodzicy, u jej spływu z ?Woliborką, oddzielając starą część miasta na pd. od leżących na pn. dzielnic: ?Drogosław i ?Kolno. U pd. podnóża R.G. ciągną się zabud. innego osiedla w Nowej Rudzie: ?Zacisza. R.G., wraz z wzno-szącą się na pr. brzegu Włodzicy ?Boguszą, two-rzy wyraźne przewężenie dol. rzeki.


Szczyt zbud. jest w części zadr. z utworów czer-wonego spągowca: piaskowców i zlepieńców. Ku wsch. (niższa kulminacja) tworzą go górnokarboń-skie zlepieńce, piaskowce i łupki ilaste z pokładami węgla kam. Pod R.G. znajduje się zasadnicza część kopalni "Nowa Ruda", a sama sylweta szczytu jest zmieniona i zniekształcona dużymi hałdami, szcze-gólnie od wsch., pd. -wsch. i pn. Hałdy te utworzyły już nowe kulminacje i nadają grzbietowi inny kształt. Stanowią najbardziej wybijający się element w krajobrazie Nowej Rudy. Zbocza R.G. od strony dol. Włodzicy (pn. - zach. i zach.) oraz pd. - zach. od stro-ny dol. Woliborki porośnięte są lasem świerkowym z dużą domieszką brzozy. Również część zboczy najstarszych hałd porastają drzewa, będące efektem prowadzonej tu rekultywacji

HISTORIA

Stara nazwa szczytu sugeruje, że mogła tam miejska szubienica. R.G. uchodziła d. za wspaniały punkt widokowy na dol. Włodzicy aż po Ludwikowice Kł., a przede wszystkim zachwalano roztaczającą się z niego panoramę miasta. U zach. i pn. podnóża R.G, biegnie linia kolejowa z Nowej R do Wałbrzycha. Z obu stron szczytu wchodzi na wzniesienie poprzez duże wiadukty o konstr. stalowej. Ob. R.G. nie jest uczęszczana przez turystów ze względu na uciążliwe i niebezpieczne sąsiedztwo hałd.


Notatka: Artykuł nadesłał Radoszka.[ Wstecz ] [ Strona główna ]

 
Powiązane tematy :

Góry Sowie
Góry Sowie
Miejscowości Gór Sowich
Miejscowości Gór Sowich
Tajemnice Gór Sowich
Tajemnice Gór Sowich

Przepraszamy, komentarze dla tego artykułu są niedostępne.
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.11 sekund

Polecane strony :

Hurtownia Elektryczna Strzegom | Sklep narciarski | Komputery Swidnica | Hurtownia rowerowa Swidnica | Maszyny kamieniarskie Strzegom


<