Menu
 
NARTY
 GDZIE NA NARTY
 Kalkulator narciarski
 TEL. GOPR 985
GÓRY SOWIE
 FAKTY
 MAPA
 FILMY
 GALERIA
 KAMERA
 MAPA TURYSTYCZNA
 POGODA
 SZLAKI TURYSTYCZNE
TURYSTYKA
 INFORMACJE
GMINY
 LINKI
STRONY TEMATYCZNE
 GÓRY SOWIE
 EULENGEBIRGE
REDAKCJA
 Statystyki
 Top 10
 KONTAKT
ARCHIWUM
 WSZYSTKIE
 SZUKAJ

 Szukaj
 

 Olbrzym Riese: Kompleks Sokolec

Przejdź wstecz
Podziemny kompleks wykuty w masywie góry Gontowa. Zasadnicza część kompleksu to dwa zespoły podziemi usytuowane wobec siebie prostopadle. Zespół pierwszy tworzą dwie sztolnie biegnące w kierunku południowo - zachodnim i oddalone od siebie o około 100 m.Obie sztolnie po około 80 m dochodzą do systemu wyrobisk chodnikowych i halowych, który wykuto w miękkim piaskowcu. Każda ze sztolni posiada wykute komory pod wartownie, oraz wiele obwałów i zawałów, których ilość zwiększa się z każdym rokiem. Związane jest to z typem skał w jakim wykuto podziemia.
Sztolnie są w stanie surowym i nie ma w nich nic ciekawego do oglądania, a ryzyko powstania przypadkowego zawału jest zbyt duże by podejmować próbę ich zwiedzania.

Drugi zespół podziemi tworzą sztolnie nr 3 i 4 biegnące w kierunku północno - zachodnim i oddalone od siebie o około 200 m. Sztolnia nr 3 została odkryta przez Sowiogórską Grupę Poszukiwaczy "Kret" znaną również pod nazwą "Aniszewski i spółka". Odkrycia dokonano 24.09.1994 roku. Jest to jak na razie jedyna sztolnia, którą odkryto z wyposażeniem z roku 1945, w jego skład wchodziło torowisko kolei wąskotorowej, rurociąg wentylacyjny, osprzęt elektryczny oraz wagonik kolejki. Dlaczego wchodziło ? Bowiem po zasypaniu wlotu sztolni przez "Kreta", została ona ponownie odkryta i pozbawiona części wyposażenia przez grupę z Głuszycy.Zabrane ze sztolni wyposażenie stanowi ekspozycje w "Podziemnym Mieście Osówki".

Sztolnia nr 4 została zlokalizowana w 1991 przez Polskie Towarzystwo Eksploracyjne, niestety jej wlot był wysadzony a wypływająca z zawału woda świadczy o zalaniu tunelu. Próby jej penetracji podjęte przez Sowiogórską Grupę Poszukiwaczy "Kret" także nie dały rezultatu. Obecnie znane jest 11 m jej przebiegu, całkowita długość znanych tuneli kompleksu wynosi 850 m, powierzchnia 2 400 m2 a kubatura 7 100 m3.

Do najważniejszych budowli naziemnych należy zespół żelbetowych obiektów budowanych przy drodze Sowina - Sierpnice oraz pochylnie dwóch, platform transportowych wybudowane na zboczu Gontowej od strony Sokolca.


fot 114.jpgfot 49.jpgfot 50.jpgfot 113.jpg
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z kompleksu Sokolec

Opracowano na podstawie książki "Podziemny Świat Gór Sowich" Pana Mariusza Aniszewskiego.[ Wstecz ] [ Strona główna ]

 
Powiązane tematy :

Tajemnice Gór Sowich
Tajemnice Gór Sowich

Przepraszamy, komentarze dla tego artykułu są niedostępne.
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.10 sekund

Polecane strony :

Hurtownia Elektryczna Strzegom | Sklep narciarski | Komputery Swidnica | Hurtownia rowerowa Swidnica | Maszyny kamieniarskie Strzegom


<