Menu
 
NARTY
 GDZIE NA NARTY
 Kalkulator narciarski
 TEL. GOPR 985
GÓRY SOWIE
 FAKTY
 MAPA
 FILMY
 GALERIA
 KAMERA
 MAPA TURYSTYCZNA
 POGODA
 SZLAKI TURYSTYCZNE
TURYSTYKA
 INFORMACJE
GMINY
 LINKI
STRONY TEMATYCZNE
 GÓRY SOWIE
 EULENGEBIRGE
REDAKCJA
 Statystyki
 Top 10
 KONTAKT
ARCHIWUM
 WSZYSTKIE
 SZUKAJ

 Szukaj
 

 Olbrzym Riese: Inne związane

Przejdź wstecz
Kompleks Wielka Sowa

Kolejnym zagadkowym miejscem gdzie najprawdopodobniej powstał kompleks podziemny jest rejon masywu Wielkiej i Małej Sowy.Wnioskować to można z faktu, iż więźniowie pracujący w rejonie Sokolca na bocznicy przeładunkowej rozdzielali materiały na dwie części (zeznanie świadka). Ta mniejsza część "wędrowała" platformami na Gontową, natomiast zdecydowanie większą część materiałów ładowano na ciężarówki i transportowano prosto do Sowiej Doliny, gdzie prowadzone były potężne prace budowlane (zeznanie świadka). Gdyby tak było w rzeczywistości to w masywie Wielkiej Sowy należało by spodziewać się sporego podziemnego kompleksu i w znacznym stopniu wykończonego. Dowodem pośrednim na istnienie takiego obiektu może być fakt, że po dziś dzień nie udało się ustalić zakresu robót wykonywanych przez komando Eule. Takie komando istniało na pewno, nie wiadomo jednak czym się zajmowało budową, maskowaniem a może jednym i drugim. Jeśli tak to maskowanie prac nie wychodziło najlepiej, pozostało wiele śladów wskazujących na możliwość budowy podziemnych kompleksów.

Ponadto udało się odkryć kilka podziemnych chodników na zboczach Wielkiej Sowy ale jak później ustalono były to XIX wieczne wyrobiska górnicze. Obecnie prace trwają nadal, na wyniki jednak musimy cierpliwie czekać.-


Kompleks Miłków - Ludwikowice Kłodzkie

W jego skład wchodziła fabryka amunicji Mölke-Werke oraz fabryka prochu Dynamit AG zlokalizowane w rozległych podziemiach nieczynnej kopalni węgla kamiennego Wenceslaus oraz w wydrążonej przez więźniów części podziemnej we wnętrzu góry Włodyka. Jaki związek miały te fabryki z AL Riese? Ano taki, że unterkommando Ludwiksdorf było pod obozem KL Wustegiersdorf, czyli de facto podlegało AL Riese, po drugie znaczna część produkcji materiałów wybuchowych z Dynamit AG wędrowała prosto na "wielką budowę". To właśnie z podziemi Włodyki pochodził Donarit, materiał wybuchowy, którym drążono tunele "Olbrzyma". Po trzecie na terenie właśnie tej fabryki istniała elektrownia i to właśnie ta elektrownia zaopatrywała w energię elektryczną "Olbrzyma". Po czwarte rozbudowa podziemnej części kierowała się w stronę Sokolca, który prawdopodobnie miał stanowić podziemne zaplecze magazynowe dla obydwu fabryk.Kopalnia węgla kamiennego Wenceslaus, w której zlokalizowano obydwie fabryki została zamknięta w latach 30 z powodu częstych wyrzutów metanu (w jednej z katastrof zginęło 151 górników).

Prawdopodobnie pod koniec 1943 roku rozpoczęto adaptowanie obiektów dla potrzeb przemysłu zbrojeniowego. Na powierzchni wybudowano liczne schrony bunkry i magazyny maskowane na stropach ziemią i małymi drzewkami. Do wszystkich tych obiektów doprowadzono sieć żelbetowych dróg a cały teren był chroniony przez liczne stanowiska artylerii przeciwlotniczej. Nie wiadomo jednak kiedy zaczęto drążyć podziemną część kompleksu, wiadomo natomiast, że podziemia istnieją. Zeznania więźniów pracujących na tym terenie mówią o rozległych podziemiach w górze Włodyka. Do dziś nie udało się trafić na ślad wejść do podziemnego kompleksu a wszelkie prace nad ich odkopaniem są niebezpieczne ze względu na niezliczone ilości amunicji różnego kalibru walające się po tym terenie.


fot 117.jpgfot 116.jpgfot 59.jpgfot 61.jpg
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z kompleksu Wielkiej Sowy oraz
kompleksu Miłków-Ludwikowice.
[ Wstecz ] [ Strona główna ]

 
Powiązane tematy :

Tajemnice Gór Sowich
Tajemnice Gór Sowich

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.10 sekund

Polecane strony :

Hurtownia Elektryczna Strzegom | Sklep narciarski | Komputery Swidnica | Hurtownia rowerowa Swidnica | Maszyny kamieniarskie Strzegom


<