Menu
 
NARTY
 GDZIE NA NARTY
 Kalkulator narciarski
 TEL. GOPR 985
GÓRY SOWIE
 FAKTY
 MAPA
 FILMY
 GALERIA
 KAMERA
 MAPA TURYSTYCZNA
 POGODA
 SZLAKI TURYSTYCZNE
TURYSTYKA
 INFORMACJE
GMINY
 LINKI
STRONY TEMATYCZNE
 GÓRY SOWIE
 EULENGEBIRGE
REDAKCJA
 Statystyki
 Top 10
 KONTAKT
ARCHIWUM
 WSZYSTKIE
 SZUKAJ

 Szukaj
 

 Zagadki: Wielka Sowa

Przejdź wsteczKiedy w 1943 r. w Górach Sowich ruszyło przedsięwzięcie budowlane OLBRZYM (Riese), również i Wielka Sowa stałą się placem budowy. Na zboczach Średniej Góry, w dolinie, którą płynie potok Walimka, pojawiły sia komanda robocze, realizujące budowę rurociągu, mającego zasilać w wodę leżący kilka kilometrów dalej kompleks Osówka. Rurociąg oraz studzienki przelotowe wykonano w ekspresowym tempie, wszystko zasypano ziemią i... już.

Po wojnie ktoś szybko zainteresował się kilometrami leżących w ziemi kamionkowych rur. Potrzeba było kilku miesięcy, by po rurociągu pozostały tylko studzienki, głęboki rów i masa rur potłuczonych przy ich wykopywaniu.Około 100 m od linii rurociągu odkryliśmy studzienkę zbudowaną z żelbetowych pierścieni i cegły. Kiedy zaczynaliśmy jej oczyszczanie, nie sądziliśmy, że okaże się taka ciekawa. Po wybraniu ok. 1,5 m sześć, gruzu, liści i gałęzi okazało się, że w jej bocznej ściance znajduje się wlot metalowej rury, której wylot zlokalizowano w odległym o 100 m potoku.

Ale jeszcze ciekawiej zrobiło się po oczyszczeniu studzienki do dna.Dno studzienki wysypane jest drobnym tłuczniem, lecz próba wbicia w nie stalowej sondy wykazała, że głębiej dno jest utwardzone. Czym utwardzone? Jest to o tyle ważne, że tu znajduje się wyprowadzenie kamionkowej rury o średnicy 150 mm. Dopóki jej nie odkryliśmy, w studzience stała woda. Kiedy usunęliśmy z wylotu liście i błoto, cała woda zniknęła z wielkim hukiem. Dodatkowo, z głębi rury zaczął dochodzić bulgot, jakby woda zalała jakiś syfon.Czyżby to był dowód istnienia wielkich podziemi? Czyżby studzienka była kolejnym tajnym wejściem do tego tajemniczego świata? Że takie wejścia istnieją - wiemy na pewno (świadkowie), a ich odnalezienie jest tylko kwestią czasu.Poznaliśmy już sztolnie, przypuszczalny szyb i dziwną studzienkę. Ile jeszcze pozostałości po wielkich podziemiach uda nam się odkryć? A może nie tylko pozostałości? Kto wygra wyścig do największej tajemnicy Gór Sowich?


Wielu ludzi "z branży" podaje w wątpliwość możliwość istnienia we wnętrzu Wielkiej Sowy jakichkolwiek podziemi. Ale te podziemia są, istnieją fizycznie - czy to się komu podoba, czy nie. Zbyt wiele śladów na powierzchni góry o tym świadczy. Nie wspomniałem przecież ani o kilkusetmetrowym odcinku torowiska kolejki wąskotorowej, którego pozostałości odkryliśmy w rejonie Borsuczego Wzgórza, ani o hałdzie urobku, na której - poza skałą - widoczne są kawałki skamieniałych worków cementu, stalowe klamry do obudowy tunelu i wiele innego "śmiecia", będącego pozostałością po podziemnej budowie.


Nie wspomniałem w końcu o trzech stalowych rurach wychodzących na powierzchnię Wielkiej Sowy, a przecież nikt bez potrzeby nie wkopuje stalowych rur na szczycie porośniętej lasem, dzikiej góry.

 

Mariusz Aniszewski

Przedruk z gazety: "Sport i Turystyka" '96
[ Wstecz ] [ Strona główna ]

 
Powiązane tematy :

Góry Sowie
Góry Sowie
Tajemnice Gór Sowich
Tajemnice Gór Sowich

Przepraszamy, komentarze dla tego artykułu są niedostępne.
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.10 sekund

Polecane strony :

Hurtownia Elektryczna Strzegom | Sklep narciarski | Komputery Swidnica | Hurtownia rowerowa Swidnica | Maszyny kamieniarskie Strzegom


<