Menu
 
NARTY
 GDZIE NA NARTY
 Kalkulator narciarski
 TEL. GOPR 985
GÓRY SOWIE
 FAKTY
 MAPA
 FILMY
 GALERIA
 KAMERA
 MAPA TURYSTYCZNA
 POGODA
 SZLAKI TURYSTYCZNE
TURYSTYKA
 INFORMACJE
GMINY
 LINKI
STRONY TEMATYCZNE
 GÓRY SOWIE
 EULENGEBIRGE
REDAKCJA
 Statystyki
 Top 10
 KONTAKT
ARCHIWUM
 WSZYSTKIE
 SZUKAJ

 Szukaj
 

 Zagadki: Zjazd dziwolągów

Przejdź wsteczOd 27 do 29 września 1996 r. trwał w Rzeczce koło Walimia IV Zlot Eksploratorów. Ośrodek "Warszawianka", cichy i spokojny na co dzień, pękał w szwach. Nocowało ponad 150 osób, a minimum 50 innych codziennie dojeżdżało.

Zjechały się "dziwolągi" z całej Polski. Szczecin, Gdańsk, Warszawa, Poznań i Kraków - całe grupy i "soliści" z różnych zakątków kraju. Co oczywiste, najliczniejsza grupa to Dolnoślązacy, bo po pierwsze - to nasz teren, a po drugie - jest nas dużo.Nie obyło się bez akcentów humorystycznych, gdyż mieszkańcy Rzeczki i Walimia brali nas początkowo za "satanistów", jako że lokalna wieść niosła, iż właśnie tutaj i teraz mieli się zjechać czciciele diabła. Zresztą niektórzy z nas, jak Rysiu z Grzedów, niewiele się od diabła różnią - rogów tylko brakuje. Aniołki też były, np. Jarek z Poznania. Co miasteczko, to panienka. Właściwie zazdrość bierze.Całej imprezie nadały rangę znane w Polsce nazwiska Zbigniew Świech z Krakowa, jeden z niewielu Polaków - członków ekslduzywnego nowojorskiego "The Explorers Club" i autor książek, które przyniosły mu przydomek "polskiego Cerama". Leszek Adamczewski z Poznania, którego nie trzeba przedstawiać poszukiwaczom skarbów. Parę dni przed zjazdem miałem telefon z Kielc, gdzie "poszukiwacz" bezskutecznie poszukuje "Złowieszczych gór", rozchwytanych błyskawicznie przez czytelników.
Byli i inni ludzie pióra i telewizji, ale zginęli gdzieś w tłumie i tumulcie. Tylko Marek Nowak nie przejmował się tłokiem. Na wszelki wypadek wszyscy ustępowali mu z drogi.Były chyba wszystkie tuzy Gór Sowich: Tadeusz Słowikowski, nierozerwalnie związany z zamkiem Książ, Piotr Kruszyński - prekursor systematycznych badań tego rejonu. Podobno był gdzieś Marek Battek - eksplorator i autor polsko-niemieckiego "Słownika nazewnictwa krajoznawczego Śląska", bez którego za cholerę nie dowiążesz polskich nazw miejscowości do niemieckich. Byli aktualni działacze: Ryszard Semik, Mariusz Aniszewski, Włodzimierz Kucia i wielu, wielu innych. Nie sposób wymienić wszystkich, bo artykulik byłby jeszcze nudniejszy. Pojawiła się nawet legenda Gór Sowich - chorąży (wtedy) Jerzy Cera, który tak "narozrabiał" z pancernymi drzwiami w Jugowicach Górnych.Zjazd zorganizował Marek Dudziak z Poznania, który już na trwałe wpisał się w środowisko swymi inicjatywami, a ostatnio i książką "Riese. Tajemnica Gór Sowich". Jeszcze trochę i Pan Mecenas wysiądzie ze swej astry, włoży stare portki i wlezie razem z nami do jakiejś dziury. Trzeba go tylko umiejętnie "podpuścić".Drugiego z organizatorów - Bogdana Rosickiego, gospodarza "Rzeczki" - nie trzeba przedstawiać. Kręci się ciągle po "naszym" terenie, a teraz buduje nam kawiarenkę przed wejściem do kompleksu. Dobrze nam zrobi kawka po wilgotnych, zimnych lochach. Byleby cenę ustalił na naszym poziomie, a nie niemieckich turystów, których jest tu sporo.Oficjalnych przemówień było mało - to nie są ludzie, których można posadzić, by cierpliwie wysłuchiwali referatów. Dla "obcych" było zwiedzanie Rzeczki, Grodna i Książa, a potem wszyscy rozeszli się po kątach i słychać było szeptanie. Poszukiwacze skarbów załatwiali swoje sprawy. To właśnie to szeptanie jest najważniejsze na naszych zjazdach.Personel ośrodka "Warszawianka" był zdziwiony. Poszło dużo piwa, była i wódeczka. Nie było pijanych, wrzasków i awantur. Ustalono miejsce następnego spotkania - Świnoujście.

Przedruk z gazety: "Sport i Turystyka" '96
[ Wstecz ] [ Strona główna ]

 
Przepraszamy, komentarze dla tego artykułu są niedostępne.
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.11 sekund

Polecane strony :

Hurtownia Elektryczna Strzegom | Sklep narciarski | Komputery Swidnica | Hurtownia rowerowa Swidnica | Maszyny kamieniarskie Strzegom


<