Menu
 
NARTY
· Gdzie na narty
· Kalkulator narciarski
GÓRY SOWIE
· Fakty
· Mapa
· Filmy
· Galeria
TURYSTYKA
· Góry Sowie
GMINY Gór Sowich
· Strony Gmin
inni o Górach Sowich
·  góry sowie
· eulengebirge
o nas
· Statystyki
· Top 10
· info redakcyjne
Archiwum
· wszystkie artykuły
· szukaj artykułu

 Szukaj
 

 Zagadki: Zjazd dziwolągów

Przejdź wsteczOd 27 do 29 września 1996 r. trwał w Rzeczce koło Walimia IV Zlot Eksploratorów. Ośrodek "Warszawianka", cichy i spokojny na co dzień, pękał w szwach. Nocowało ponad 150 osób, a minimum 50 innych codziennie dojeżdżało.

Zjechały się "dziwolągi" z całej Polski. Szczecin, Gdańsk, Warszawa, Poznań i Kraków - całe grupy i "soliści" z różnych zakątków kraju. Co oczywiste, najliczniejsza grupa to Dolnoślązacy, bo po pierwsze - to nasz teren, a po drugie - jest nas dużo.Nie obyło się bez akcentów humorystycznych, gdyż mieszkańcy Rzeczki i Walimia brali nas początkowo za "satanistów", jako że lokalna wieść niosła, iż właśnie tutaj i teraz mieli się zjechać czciciele diabła. Zresztą niektórzy z nas, jak Rysiu z Grzedów, niewiele się od diabła różnią - rogów tylko brakuje. Aniołki też były, np. Jarek z Poznania. Co miasteczko, to panienka. Właściwie zazdrość bierze.Całej imprezie nadały rangę znane w Polsce nazwiska Zbigniew Świech z Krakowa, jeden z niewielu Polaków - członków ekslduzywnego nowojorskiego "The Explorers Club" i autor książek, które przyniosły mu przydomek "polskiego Cerama". Leszek Adamczewski z Poznania, którego nie trzeba przedstawiać poszukiwaczom skarbów. Parę dni przed zjazdem miałem telefon z Kielc, gdzie "poszukiwacz" bezskutecznie poszukuje "Złowieszczych gór", rozchwytanych błyskawicznie przez czytelników.
Byli i inni ludzie pióra i telewizji, ale zginęli gdzieś w tłumie i tumulcie. Tylko Marek Nowak nie przejmował się tłokiem. Na wszelki wypadek wszyscy ustępowali mu z drogi.Były chyba wszystkie tuzy Gór Sowich: Tadeusz Słowikowski, nierozerwalnie związany z zamkiem Książ, Piotr Kruszyński - prekursor systematycznych badań tego rejonu. Podobno był gdzieś Marek Battek - eksplorator i autor polsko-niemieckiego "Słownika nazewnictwa krajoznawczego Śląska", bez którego za cholerę nie dowiążesz polskich nazw miejscowości do niemieckich. Byli aktualni działacze: Ryszard Semik, Mariusz Aniszewski, Włodzimierz Kucia i wielu, wielu innych. Nie sposób wymienić wszystkich, bo artykulik byłby jeszcze nudniejszy. Pojawiła się nawet legenda Gór Sowich - chorąży (wtedy) Jerzy Cera, który tak "narozrabiał" z pancernymi drzwiami w Jugowicach Górnych.Zjazd zorganizował Marek Dudziak z Poznania, który już na trwałe wpisał się w środowisko swymi inicjatywami, a ostatnio i książką "Riese. Tajemnica Gór Sowich". Jeszcze trochę i Pan Mecenas wysiądzie ze swej astry, włoży stare portki i wlezie razem z nami do jakiejś dziury. Trzeba go tylko umiejętnie "podpuścić".Drugiego z organizatorów - Bogdana Rosickiego, gospodarza "Rzeczki" - nie trzeba przedstawiać. Kręci się ciągle po "naszym" terenie, a teraz buduje nam kawiarenkę przed wejściem do kompleksu. Dobrze nam zrobi kawka po wilgotnych, zimnych lochach. Byleby cenę ustalił na naszym poziomie, a nie niemieckich turystów, których jest tu sporo.Oficjalnych przemówień było mało - to nie są ludzie, których można posadzić, by cierpliwie wysłuchiwali referatów. Dla "obcych" było zwiedzanie Rzeczki, Grodna i Książa, a potem wszyscy rozeszli się po kątach i słychać było szeptanie. Poszukiwacze skarbów załatwiali swoje sprawy. To właśnie to szeptanie jest najważniejsze na naszych zjazdach.Personel ośrodka "Warszawianka" był zdziwiony. Poszło dużo piwa, była i wódeczka. Nie było pijanych, wrzasków i awantur. Ustalono miejsce następnego spotkania - Świnoujście.

Przedruk z gazety: "Sport i Turystyka" '96
[ Wstecz ] [ Strona główna ]

 
Przepraszamy, komentarze dla tego artykułu są niedostępne.
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.06 sekund

Polecane strony :

Hurtownia Elektryczna Strzegom | Sklep narciarski | Komputery Swidnica | Hurtownia rowerowa Swidnica | Maszyny kamieniarskie Strzegom


<