Menu
 
NARTY
 GDZIE NA NARTY
 Kalkulator narciarski
 TEL. GOPR 985
GÓRY SOWIE
 FAKTY
 MAPA
 FILMY
 GALERIA
 KAMERA
 MAPA TURYSTYCZNA
 POGODA
 SZLAKI TURYSTYCZNE
TURYSTYKA
 INFORMACJE
GMINY
 LINKI
STRONY TEMATYCZNE
 GÓRY SOWIE
 EULENGEBIRGE
REDAKCJA
 Statystyki
 Top 10
 KONTAKT
ARCHIWUM
 WSZYSTKIE
 SZUKAJ

 Szukaj
 

 Fakty: Po śladach Hitlera

Przejdź wstecz
Gmina Walim znana jest od dawna mieszkańcom Dolnego Śląska jako znakomite miejsce wypoczynku zarówno latem, jak i zimą. Góry Sowie zawsze przyciągały turystów swą urokliwością i ciekawym ukształtowaniem. Potrafią zadowolić wszystkich miłośników górskich wędrówek, a także sportów zimowych.


Nie licząc jednak tylko na naturalną siłę przyciągania, władze gminy od kilku lat dokładają starań, aby móc przyjąć więcej gości i zatrzymać ich tutaj na dłużej. I to nie tylko w Zagórzu, Rzeczce czy Jugowicach, ale w samym Walimiu również.

Stosując różne zachęty, ułatwia się inwestorom rozwijanie bazy turystyczno-rekreacyjnej, ale także i sama gmina nie szczędzi środków, aby wyeksponować najciekawsze bogactwa przyrodnicze, rekreacyjne i historyczne. Jednym z największych przedsięwzięć w ostatnim czasie było udostępnienie dla ruchu turystycznego tak zwanych walimskich podziemi - tajemniczych sztolni wydrążonych w skałach przez więźniów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. O rozmachu prac prowadzonych przez III Rzeszę niech świadczy fakt, że w robotach na terenie Gór Sowich było wykorzystywanych 40 tys. więźniów w prawie 20 obozach pracy. Los większości z nich do dzisiaj nie jest znany.

Jak podają zgodnie różne źródła, celem tych prowadzonych od 1943 roku na ogromną skalę robót inżynieryjno-budowlanych było ostateczne połączenie ze sobą systemu kompleksów, z których każdy był zbudowany z części podziemnej i naziemnej. Do końca wojny nie zdołano zrealizować tego zamierzenia, do dzisiaj także tylko na podstawie domysłów badaczy można snuć wyobrażenia na temat przeznaczenia katorżniczo drążonych sztolni i wznoszonych budowli towarzyszących. Sugeruje się nawet, że mieścić się tutaj miała następna kwatera główna Hitlera.

We wrześniu 1994 r., po wykonaniu niezbędnych ekspertyz przez naukowców Politechniki Wrocławskiej i dzięki nieocenionej pomocy Fundacji Otwartego Muzeum Techniki, kierowanego przez profesora Stanisława Januszewskiego, przystąpiono do prac, mających na celu udostępnienie do zwiedzania kompleksu "Rzeczka", znajdującego się na wschodnich zboczach skalistego wzgórza, położonego przy drodze łączącej Rzeczkę z Walimiem. W sfinansowaniu tych prac pomógł wojewoda wałbrzyski, EWG-owski program Struder, no i miejscowy, walimski budżet.Tempo prac było tak duże, że od lutego ubiegłego roku można już zwiedzać wyrobiska, z czego skorzystało do tej pory prawie 60 tys. osób, a wpływy z biletów wyniosły niemal 100 tys. zł. Pieniądze te pozwalają szefowi niedawno powołanego przez gminę Zakładu Usług Turystycznych, Bogdanowi Rusickiemu, na kontynuowanie prac związanych z wybudowaniem potrzebnej infrastruktury wokół trzech wejść do kompleksu. Ponieważ nie wszystko jest jeszcze gotowe, do tej pory nie była prowadzona szersza akcja informacyjna na temat sztolni. B. Rusiecki uważa, że będzie to można robić dopiero wtedy, gdy wszystko już będzie gotowe. Wówczas, ma nadzieję kierownik zakładu, zainteresowanych tą pozostałością po II wojnie światowej przybędzie, tym bardziej że będą obsługiwani w lepiej niż dzisiaj zorganizowany sposób.

Sztolnie są oddalone od siebie o 40 - 45 metrów, a łączą je wyrobiska komorowe, nazywane też halami. Są długie na 70 -100 m, ich szerokość i wysokość dochodzą do 3,5 m. W pierwszej ze sztolni, niecałe 30 m od wlotu, można m. in. obejrzeć obetonowaną, nie wykończoną wartownię i, również obetonowane, dwie komory z trzema wyjściami. Sztolnie drugą i trzecią łączy nie obudowana duża komora o długości 38 m, szerokości 5,5 m i wysokości 8 m. Największa natomiast komora (długości 80 m, szerokości 8 m i wysokości 10 m) łączy sztolnię pierwszą z trzecią.

Zwiedzający mogą również obejrzeć część naziemną tego kompleksu, którą stanowią m. in. zniwelowane platformy, betonowy fundament kompresora, place składowe na materiały budowlane i resztki po fundamentach. Zauważyć również można ślady torowiska kolejki wąskotorowej, biegnącej od wlotów w kierunku Rzeczki. Za kilka tygodni zostanie oddany do użytku nowoczesny pawilon, w którym znajdzie się m. in. siedziba Zakładu Usług Turystycznych, biuro obsługi ruchu turystycznego, kawiarenka, sklep z pamiątkami, wystawa kamieni szlachetnych. Zakończono budowę wygodnego parkingu, zaś Okręgowa Dyrekcja Gospodarki Wodnej z Wrocławia uregulowała przepływający opodal potok. Ciekawym akcentem jest metalowy most saperski, łączący drogę z wejściem do jednej ze sztolni, kupiony od wojsk saperskich w Lesznie. W czasie wojny służył aliantom a Afryce i w różnych krajach Europy Zachodniej.

Trasa zwiedzania sztolni ma być zmodernizowana, aby poprawić bezpieczeństwo turystów. Będą też kontynuowane badania, które mają odkryć następne tajemnice niedoszłej kwatery Hitlera.


Bolesław Kalinowski

Przedruk z gazety: "Sport i Turystyka" '96
[ Wstecz ] [ Strona główna ]

 
Powiązane tematy :

Tajemnice Gór Sowich
Tajemnice Gór Sowich

Przepraszamy, komentarze dla tego artykułu są niedostępne.
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.11 sekund

Polecane strony :

Hurtownia Elektryczna Strzegom | Sklep narciarski | Komputery Swidnica | Hurtownia rowerowa Swidnica | Maszyny kamieniarskie Strzegom


<