Menu
 
NARTY
 GDZIE NA NARTY
 Kalkulator narciarski
 TEL. GOPR 985
GÓRY SOWIE
 FAKTY
 MAPA
 FILMY
 GALERIA
 KAMERA
 MAPA TURYSTYCZNA
 POGODA
 SZLAKI TURYSTYCZNE
TURYSTYKA
 INFORMACJE
GMINY
 LINKI
STRONY TEMATYCZNE
 GÓRY SOWIE
 EULENGEBIRGE
REDAKCJA
 Statystyki
 Top 10
 KONTAKT
ARCHIWUM
 WSZYSTKIE
 SZUKAJ

 Szukaj
 

 Fakty: Podziemne fabryki

Przejdź wstecz
Dolny Śląsk to ziemie szczególne. W latach, kiedy należały do Rzeszy, ich rola w produkcji zbrojeniowej była olbrzymia. Tereny te, jako jedyne w Rzeszy, znajdowały się poza zasięgiem alianckiego lotnictwa bombowego, co w znacznym stopniu uchroniło je przed zniszczeniem, ale sprawiło także, że to właśnie tutaj przeniesiono z głębi Rzeszy lub wybudowano od podstaw wiele zakładów zbrojeniowych.


Ruszmy zatem w teren, tropem podziemnych fabryk Dolnego Śląska lub raczej tego, co po nich dziś pozostało.
Wiemy, że w Kowarach-Krzaczynie znajdowały się wielkie zakłady wzbogacania rudy uranu, po których pozostały tylko wysadzone wloty do sztolni, wiemy, że w Mieroszowie istnieje rozpoczęta budowa podziemnego obiektu, w którym - według różnych źródeł - miały się mieścić zakłady produkujące ciężką wodę, przeniesione tutaj ze zniszczonej przez aliantów fabryki Norsk Hydro.

Znana jest także z grubsza lokalizacja wielkiego kompleksu zbrojeniowego o kryptonimie Concordia. Miał się składać z kilku części. W zakładach o kryptonimie Richard I miano produkować podzespoły do radarów. Ich budowę rozpoczęto w Górach Izerskich, w rejonie Suchej Góry. W zakładach o kryptonimie Richard II, które wybudowano w Litomierzycach (Czechy) produkowano elektronikę do radarów i rakiet. W skład Concordii miały także wchodzić prawdopodobnie zakłady w Mieroszowie i Kowarach. Powstawał bardzo "ciekawy" kombinat - zdolny do wyprodukowania bomby atomowej (?).

Wiemy, że w Ludwikowicach Kłodzkich, w starej kopalni węgla, powstały duże zakłady produkujące proch i amunicję. Zakłady o kryptonimie Moelke Werke należały do firmy Dynamit AG. Do dziś w lesie wokół fabryki leżą tony niewypałów i amunicji. Natomiast nie udało się jednoznacznie zlokalizować wejść do obiektu. Są pewne przypuszczenia, ale to za mało.
Wiemy także o fabryce zbrojeniowej powstałej w masywie Grochowej (rejon Kłodzka). W zaadaptowanych tunelach kopalni magnezytu, na trzech poziomach budowano zakłady produkujące części do czołgów. Zdołano ukończyć budowę tylko jednego poziomu.
Wierny o całym podziemnym mieście we Wrocławiu, gdzie na Maślicach istniały co najmniej dwie tajne fabryki. I wiemy w końcu o Schlessiche Werkstatten dr Furstenau und Co GmbH, czyli o wielkiej podziemnej fabryce zbrojeniowej znajdującej się w rejonie klasztoru w Lubiążu. O miejscu tym napisano już setki artykułów, nakręcono filmy, a jakoś nikt nie pokwapił się, by w końcu wejść do obiektu. Tłumaczenie tego jakimiś wielkimi problemami jest po prostu nie na miejscu, bowiem chyba nigdzie indziej nie istnieją tak studyjne warunki do penetracji, jak w Lubiążu, gdzie niczego nie trzeba szukać, wystarczy tylko odkopać. Dodam tylko, że zakłady te produkowały silniki do Me-262, części do V1 i V2 i od 1944 roku do broni V3.

I to by było z grubsza tyle. Udało mi się, zresztą tylko pobieżnie, opisać zaledwie 15 podziemnych obiektów. Nawet nie wspomniałem o prawdopodobnie istniejących podziemnych obiektach w Zgorzelcu, Krzydlinie Wielkiej i Małej, Ścinawie (fabryka armat przeciwlotniczych o kryptonimie NAEKE) oraz o potężnym kompleksie zbrojeniowym zlokalizowanym w powiecie wołowskim (Wołów, Winnica, Trzebnica, Pierusza, Rudawa, Strupice). Nie napisałem także ani słowa o kompleksie RIESE zlokalizowanym w (górach Sowich, w rejonie Walimla i Głuszycy.
Dokładną charakterystykę tego kompleksu przedstawię w jednym z kolejnych numerów tygodnika.

Mimo to nadal do wspomnianych wcześniej 50 fabryk jeszcze wielu brakuje. Gdzie jest reszta? Przecież chyba nikt nie wierzy w to, że ziemie Provintz Niederschlessien określane przez Niemców mianem "schronu Rzeszy" nie mają więcej podziemnych fabryk zbrojeniowych? Te fabryki istnieją, a nam nie pozostaje nic innego, jak... tylko je odnaleźć.


Mariusz Aniszewski

Przedruk z gazety: "Sport i Turystyka" '96
[ Wstecz ] [ Strona główna ]

 
Powiązane tematy :

Tajemnice Gór Sowich
Tajemnice Gór Sowich

Przepraszamy, komentarze dla tego artykułu są niedostępne.
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.35 sekund

Polecane strony :

Hurtownia Elektryczna Strzegom | Sklep narciarski | Komputery Swidnica | Hurtownia rowerowa Swidnica | Maszyny kamieniarskie Strzegom


<