Menu
 
NARTY
· Gdzie na narty
· Kalkulator narciarski
GÓRY SOWIE
· Fakty
· Mapa
· Filmy
· Galeria
TURYSTYKA
· Góry Sowie
GMINY Gór Sowich
· Strony Gmin
inni o Górach Sowich
·  góry sowie
· eulengebirge
o nas
· Statystyki
· Top 10
· info redakcyjne
Archiwum
· wszystkie artykuły
· szukaj artykułu

 Szukaj
 

 Fakty: Podziemne fabryki

Przejdź wstecz
Dolny Śląsk to ziemie szczególne. W latach, kiedy należały do Rzeszy, ich rola w produkcji zbrojeniowej była olbrzymia. Tereny te, jako jedyne w Rzeszy, znajdowały się poza zasięgiem alianckiego lotnictwa bombowego, co w znacznym stopniu uchroniło je przed zniszczeniem, ale sprawiło także, że to właśnie tutaj przeniesiono z głębi Rzeszy lub wybudowano od podstaw wiele zakładów zbrojeniowych.


Ruszmy zatem w teren, tropem podziemnych fabryk Dolnego Śląska lub raczej tego, co po nich dziś pozostało.
Wiemy, że w Kowarach-Krzaczynie znajdowały się wielkie zakłady wzbogacania rudy uranu, po których pozostały tylko wysadzone wloty do sztolni, wiemy, że w Mieroszowie istnieje rozpoczęta budowa podziemnego obiektu, w którym - według różnych źródeł - miały się mieścić zakłady produkujące ciężką wodę, przeniesione tutaj ze zniszczonej przez aliantów fabryki Norsk Hydro.

Znana jest także z grubsza lokalizacja wielkiego kompleksu zbrojeniowego o kryptonimie Concordia. Miał się składać z kilku części. W zakładach o kryptonimie Richard I miano produkować podzespoły do radarów. Ich budowę rozpoczęto w Górach Izerskich, w rejonie Suchej Góry. W zakładach o kryptonimie Richard II, które wybudowano w Litomierzycach (Czechy) produkowano elektronikę do radarów i rakiet. W skład Concordii miały także wchodzić prawdopodobnie zakłady w Mieroszowie i Kowarach. Powstawał bardzo "ciekawy" kombinat - zdolny do wyprodukowania bomby atomowej (?).

Wiemy, że w Ludwikowicach Kłodzkich, w starej kopalni węgla, powstały duże zakłady produkujące proch i amunicję. Zakłady o kryptonimie Moelke Werke należały do firmy Dynamit AG. Do dziś w lesie wokół fabryki leżą tony niewypałów i amunicji. Natomiast nie udało się jednoznacznie zlokalizować wejść do obiektu. Są pewne przypuszczenia, ale to za mało.
Wiemy także o fabryce zbrojeniowej powstałej w masywie Grochowej (rejon Kłodzka). W zaadaptowanych tunelach kopalni magnezytu, na trzech poziomach budowano zakłady produkujące części do czołgów. Zdołano ukończyć budowę tylko jednego poziomu.
Wierny o całym podziemnym mieście we Wrocławiu, gdzie na Maślicach istniały co najmniej dwie tajne fabryki. I wiemy w końcu o Schlessiche Werkstatten dr Furstenau und Co GmbH, czyli o wielkiej podziemnej fabryce zbrojeniowej znajdującej się w rejonie klasztoru w Lubiążu. O miejscu tym napisano już setki artykułów, nakręcono filmy, a jakoś nikt nie pokwapił się, by w końcu wejść do obiektu. Tłumaczenie tego jakimiś wielkimi problemami jest po prostu nie na miejscu, bowiem chyba nigdzie indziej nie istnieją tak studyjne warunki do penetracji, jak w Lubiążu, gdzie niczego nie trzeba szukać, wystarczy tylko odkopać. Dodam tylko, że zakłady te produkowały silniki do Me-262, części do V1 i V2 i od 1944 roku do broni V3.

I to by było z grubsza tyle. Udało mi się, zresztą tylko pobieżnie, opisać zaledwie 15 podziemnych obiektów. Nawet nie wspomniałem o prawdopodobnie istniejących podziemnych obiektach w Zgorzelcu, Krzydlinie Wielkiej i Małej, Ścinawie (fabryka armat przeciwlotniczych o kryptonimie NAEKE) oraz o potężnym kompleksie zbrojeniowym zlokalizowanym w powiecie wołowskim (Wołów, Winnica, Trzebnica, Pierusza, Rudawa, Strupice). Nie napisałem także ani słowa o kompleksie RIESE zlokalizowanym w (górach Sowich, w rejonie Walimla i Głuszycy.
Dokładną charakterystykę tego kompleksu przedstawię w jednym z kolejnych numerów tygodnika.

Mimo to nadal do wspomnianych wcześniej 50 fabryk jeszcze wielu brakuje. Gdzie jest reszta? Przecież chyba nikt nie wierzy w to, że ziemie Provintz Niederschlessien określane przez Niemców mianem "schronu Rzeszy" nie mają więcej podziemnych fabryk zbrojeniowych? Te fabryki istnieją, a nam nie pozostaje nic innego, jak... tylko je odnaleźć.


Mariusz Aniszewski

Przedruk z gazety: "Sport i Turystyka" '96
[ Wstecz ] [ Strona główna ]

 
Powiązane tematy :

Tajemnice Gór Sowich
Tajemnice Gór Sowich

Przepraszamy, komentarze dla tego artykułu są niedostępne.
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.09 sekund

Polecane strony :

Hurtownia Elektryczna Strzegom | Sklep narciarski | Komputery Swidnica | Hurtownia rowerowa Swidnica | Maszyny kamieniarskie Strzegom


<