Menu
 
NARTY
 GDZIE NA NARTY
 Kalkulator narciarski
 TEL. GOPR 985
GÓRY SOWIE
 FAKTY
 MAPA
 FILMY
 GALERIA
 KAMERA
 MAPA TURYSTYCZNA
 POGODA
 SZLAKI TURYSTYCZNE
TURYSTYKA
 INFORMACJE
GMINY
 LINKI
STRONY TEMATYCZNE
 GÓRY SOWIE
 EULENGEBIRGE
REDAKCJA
 Statystyki
 Top 10
 KONTAKT
ARCHIWUM
 WSZYSTKIE
 SZUKAJ

 Szukaj
 

 Fakty: Skarby ze śmietnika

Przejdź wstecz
Stare śmietniki. Chyba każdy choć trochę "siedzący w temacie" poszukiwania skarbów wie, co kryje się pod tym hasłem. Zapewne nikomu nie muszę przedstawiać tak znanego śmietnika jak Niskie Łąki we Wrocławiu, gdzie w kilku warstwach, głębokich na 5 - 6 metrów, leży cała historia Wrocławia. Kilkadziesiąt hektarów, setki tysięcy metrów sześciennych gruzu kryjącego w sobie niniejsze lub większe skarby kultury, a czasem tylko drobne przedmioty codziennego użytku.


Pełno ich później na wszystkich giełdach staroci, gdzie osiągają czasami zawrotne ceny. Ale nie o Niskich Łąkach opowiem dzisiaj. Opowiem o innych, mniej znanych miejscach, gdzie znaleźć można wcale nie gorsze pamiątki minionych czasów.

Szczagólnie dużo ich na Pogórzu Sudeckim, w Górach Sowich, Wałbrzyskich, Kamiennych itd., gdzie osobiście prowadzę ich eksplorację. Praktycznie każde schronisko, zajazd, gospoda czy karczma, których sporo było kiedyś na tym terenie posiada lepiej lub gorzej zachowane śmietnisko. Jeżeli mamy szczęście i trafimy tam pierwsi, to możemy być pewni, że nie stracimy na tym.

Góry Sowie, ruiny schroniska Sieben Kürfursten Baude, sporych rozmiarów dół jakieś 30 m za schroniskiem. To właśnie śmietnik tego schroniska. W śmieciach szczególnie dużo puszek po konserwach. Nic dziwnego, przecież to było schronisko odzwiedzane głównie przez turystów, a dla turysty konserwa rzecz podstawowa. Przy odrobinie szczęścia znaleźć można piękne, porcelanowe kubki na kawę, wspaniale, malowane ręcznie popielniczki, kryształowe podstawki, kieliszki, ba - nawet cały talerzyk.

Góry Wałbrzyskie, śmietnisko związane z zajazdem w przysiółku Steingrund (obecnie Kamieńsk). Położone jest jakieś 300 m od zajazdu, bo przecież nikt nie będzie
wysypywał śmieci w środku wsi. Zawiera szczególnie dużo porcelanowych figurek. Aniołki, tancerki, kaczki, łabędzie, myszki - wszystkie są piękne. Choć troszkę poobijane o nadal prezentują się wspaniale. Jest nawet nakręcana kluczykiem lokomotywka. Dużo butelek, zarówno tych po winie (czyste), jak i po piwie (z nadrukiem). Wiemy więc, że właściciel zajazdu zaopatrywał się w trunki w Browarze Friedricha Webera, wodę mineralną dostarczał mu zakład ze Szczawna Zdroju (Minneralwasserfabrik Salzbrunn), natomiast spirytus pochodził aż z Berlina od Josefa Lustera. Jest także taka oto ciekawostka: tłoczony w miedzi guzik z górniczego munduru. Znaczy, że dawni górnicy chętnie przebywali w zajeździe. Mniemam, że to właśnie dla nich pracował browar pana Webera oraz gorzelnia Josefa Lustera. A to co? Drugi guzik, aleee!, tak to guzik z amerykańskiego munduru! Skąd się tu wziął? Czyżby zgubił go przebywający na przepustce i suto raczący się alkoholem żołnierz niemiecki? Najpierw oderwał go z munduru swojej ofiary, na pamiątkę, a potem, w zajeździe nie starczyło już sił by go odnaleźć. Kto wie?

Rejon Zamku Książ. W zakrzaczonym parowie kolejny śmietnik. Tym razem znaleziska nieco innego kalibru. Misa potłuczonej porcelany, fajansu, kryształu. Tak, to może być jeden z zamkowych śmietników: dużo butelek po winie, piwie, porcelanowe kapsle, kilka monet, koperta zegarka (chyba srebrna?). Nieco obok, gruba warstwa szkła aptekarskiego. Butle, buteleczki, flakoniki, dziesiątki kryształów. O, proszę, "Apteka pod Złotą Koroną" (Zum Golden Krone), a tutaj Ather, czyli nasz zwykły eter, jedna buteleczka jest zamknięta. Otwórzmy ją. Płyn ma znajomy zapach, tak to przecież krople walerianowe. Szczególne wrażenie robi potłuczona porcelana. Widać, że pochodzi z bogatego domu (ba! Zamek Książ biedny nie był), urzekają bajeczne kolory, złocenia ręcznie malowane wzory i tylko szkoda, że to wszystko tak potłuczone. A ile może być warta czarka, której denko trzymam w ręku, a napis jest następujący: Royal Ivory Serviss AD. 1831? Kolejna moneta. Tym razem tzw. kłosy, czyli aluminiowe 50 fenigów, nawet nieźle zachowane. To nieczęste znalezisko, bowiem - co ciekawsze - na śmietnikach przeważają dziesięcio-fenigówki z lat 1900 -1930. Przy odrobinie szczęścia można trafić na eksponaty w doskonałym stanie. Natomiast do zupełnej rzadkości należą monety srebrne i złote. Co prawda trafiają się czasami na wrocławskich Niskich Łąkach, ale w Górach Sowich jeszcze się z nimi nie spotkałem.

Znowu butelka po piwie. Nic dziwnego, przecież jesteśmy na śmietniku w okolicy Świebodzic, gdzie istniał wielki browar Freiburger Brauereien. Przeważają butelki z tego właśnie browaru, choć trafiają się także "przedstawicielki" browarów mniej znanych, takich jak Paul Ludewig Brauerei czy E. Pawlinka Freiburger Brauerei. To samo odnosi się do porcelanowych kapsli. Natomiast, co jest rzeczą charakterystyczną, opisywane tutaj śmietniska pozbawione są zupełnie militariów. Dlaczego? To bardzo proste. Wszystkie one pochodzą sprzed roku 1939 (poza Niskimi Łąkami) i nie mogą zawierać rzeczy używanych po tym roku. Militariów trzeba szukać gdzie indziej, a gdzie - opowiem następnym razem. Szukajmy zatem tych skarbów, a jak już znajdziemy starą butelkę czy talerzyk to nie rozbijajmy ich bezmyślnie, raczej zostawmy dla kogoś innego, dla kogo będą one prawdziwym skarbem. Skarbem znalezionym na śmietniku.

Mariusz Aniszewski

Przedruk z gazety: "Sport i Turystyka" '96
[ Wstecz ] [ Strona główna ]

 
Powiązane tematy :

Szlaki turystyczne
Szlaki turystyczne
Tajemnice Gór Sowich
Tajemnice Gór Sowich
Wycieczki rowerowe
Wycieczki rowerowe

Przepraszamy, komentarze dla tego artykułu są niedostępne.
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.12 sekund

Polecane strony :

Hurtownia Elektryczna Strzegom | Sklep narciarski | Komputery Swidnica | Hurtownia rowerowa Swidnica | Maszyny kamieniarskie Strzegom


<