Bożków
Data: 12-05-2004
Temat: Miejscowości Gór Sowich


 Bardzo duża wieś łańcuchowa ciągnąca się na dł. ok. 3,0km wzdłuż Bożkowskiego Potoku. Zajmuje niewielkie Obniżenie Bożkowa wcinające się pomiędzy pd. fragm. Wzgórz Włodzickich od zach., Garb Golińca w G. Bardzkich od wsch. i Garb Dzikowca od pn. Jej zabud. leżą na wys. ok. 320-390m.

W górnej części dol. Bożkowskiego Potoku zwęża się, jest bardziej stroma i zadrzewiona.
Wieś, szczególnie od pd., otaczają rozległe użytki rolne na dobrych glebach. Na wzniesieniach rosną niewielkie lasy. W pobliżu wsi jest leśn. Bożków.
W centrum wsi ciągnie się duży park pałacowy o pow. ok. 8,0ha, należący do najbardziej zadbanych na ziemi kłodzkiej. W parku zachowały się stare, pomnikowe drzewa.

B jest rozwijającą się wsią posiadającą stosunkowo bogate zaplecze handl.-usł. i infrastrukturę. Jest tu m.in. szkoła podst. i Zespół Szkół Rolniczych, poczta, ośr. zdr., przedszkole, restauracja, sklepy i zakł. usł. Przez wieś prowadzi lokalna szosa ze Świecka do Słupca, a równolegle do jej zabud. od wsch. biegnie główna szosa Nr 381 łącząca Wałbrzych z Kłodzkiem.

Do dziś zachował też liczny zespół zabytkowych obiektów różnego typu i o różnej wartości:

Kościół św Piotra i Pawła, obok stoi okazała późnobarokowa plebania. Najcenniejszym zabytkiem B. jest zespół parkowo-pałacowy złożony z szeregu obiektów, tworzący rozległe założenie w centrum wsi.Artykuł jest z Gory Sowie On-line
http://www.gorysowie.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.gorysowie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=105