Brona
Data: 12-05-2004
Temat: Góry Sowie


Szczyt na pn.-wsch. krańcu G. Sowich. Wyrasta okazałą, kilkuwierzchołkową kulminacją na zakończeniu ramienia odchodzącego na pn.-wsch. od Kokota przez Pisaną i Dębówkę. Wysokość 529m.

Wydzielają go doliny: Miłej od pn.-zach. i Granicznego Potoku od pd.-wsch. Masyw B. zbud. jest z prekambryjskich paragnejsów i migmatytów, a na zach. zboczu występują staropaleozoiczne hiperyty z niewielką żyłą barytu. B. porośnięta jest lasem świerkowym i świerkowo-bukowym z domieszką innych gat. Pod szczytem prowadzi tzw. Biała Droga ze Stachowic. Na pn. zboczu B., na wys. ok. 470m, rośnie stara lipa drobnolistna (Tilia cordata) - pomnik przyr. o obw. ok. 3,2m, która d. nosiła nazwę “Sowiej Lipy" (Eulenlinde).

Na niższym, pn. wierzchołku B., zwanym d. Tartschenberg, właściciel Lutomii G. L. Ehelenten ustawił pomnik ces. Wilhelma. Stał się on atrakcją przyciągającą turystów, tym bardziej, że prowadził tędy szlak turyst., a wierzchołek cieszył się sławą dobrego punktu widokowego. Resztki pomnika, w postaci kilkumetrowej wys. neogot. kapliczki stoją do dzisiaj.Artykuł jest z Gory Sowie On-line
http://www.gorysowie.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.gorysowie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=110